Pokud se zajímáte o svět byznysu, určitě víte, že nemusíte mít zrovna velký nápad, abyste se do světa byznysu dostali. Jde to prakticky i bez většího nápadu. Jenom vás musí napadnout, že si můžete odkoupit licenční smlouvu. Pokud si odkoupíte licenční smlouvu, automaticky si můžete otevřít pobočku pod značkou, kterou už lidé na světě znají. Tím pádem odpadnou těžké začátky, kdy byste se s konkurencí museli prát o každého zákazníka.
I proto se franchisingu přezdívá obrovská podnikatelská příležitost. Než se však do tohoto způsobu podnikání pustíte, doporučujeme vám si zjistit co nejvíce informací. Třeba se vyplatí zjistit si, jaké druhy franchisingu vlastně existují.
Druhů franchisingu je rovnou několik. Franchising se rozděluje podle činnosti a také podle druhu know-how, který se předává franchisantovi. Také se ještě můžete setkat s dělením podle organizace systému.
Franchising podle druhu činnosti
Franchising se rozděluje podle druhu činnosti, a to na distribuční franchising, na franchising služeb, na výrobní franchising a taky na smíšený franchising.
Franchising podle organizace systému
Dále se můžete setkat s rozdělením franchisingu podle organizace systému. To existuje bezprostřední franchising, mnohonásobný franchising, také master franchising, kterému se také jinak říká subfranchising, a regionální zastoupení.
Franchising podle předávaného know-how
A jak již bylo také zmíněno, ještě lze rozdělit franchising podle know-how, jež se předává vám jakožto franchisantovi. V takovém případě existuje franchising distribuce produktu nebo franchising formulace podniku.
Než se pustíte do franšízového podnikání
Pokud uvažujete nad vstupem do franšízového podnikání, doporučujeme nejdříve zvážit to, jestli se na takovou pozici vůbec hodíte. Ne každý je pro franšízové podnikání stvoření, proto na to myslete. Také zvažte svou finanční situaci. Pokud není nejlepší, pokud nemáte dostatek financí, zbytečně se kvůli franšíze nezadlužujte.